Genel

Cam Filminin Kullanım Alanları Nelerdir?

Cam filminin kullanımı pek çok meselenin çözümünde kullanılan ekonomik yollardan bir tanesidir. Bilhassa standartlara uygun cam filmi seçenekleri kullanım sebepleri için direk analiz eder sunan kaliteli malzemelerdir. Cam filmlerinin çok sayıda modeli, kalınlığı, rengi ve tonları bulunmaktadır. Cam filmlerinin ana kullanım hedefi mevcut camın yenilenmesi ve özelliklerinin yükseltilmesi olarak dile getirilebilir. Genel olarak camların daha emin ve dayanıklı olmasını sağlayan cam filmlerinin kullanım alanları ise ısı izolasyonu, UV filtreleme, güvenlik, saklılık, dekorasyon, savunma ve parlama engelleme olarak sınıflandırılabilir.

UV Filtreleme:

İnsan sıhhati için oldukça zarar veren olan UV ışınlarının filtrelenmesi için pencere ve dış cam cephelerin kaplamalarında cam filmleri tercih edilir.

Isı İzolasyonunda Cam Filmi:

Cam filmi yapısı uyarınca ısı izolasyonunda oldukça sık seçenek edilen ekonomik bir çözümdür. Binaların ısıtma ve soğutma fiyatlarına olan tesiri camla ısı transferinin engellenmesi şekilde gerçekleşir.

 

 

Güvenlik Nedeni:

Güvenlik hedefi ile kullanılan cam filmlerinin bu alanda iki önemli tesiri vardır. İlki kırılan ya da parçalanan camların bir arada durması, ötekisi ise şayet bir saldırı varsa saldırganların mekana girişinin zorlaştırılmasıdır. Cam bütünlüğünü savunmak için tasarlanan cam filmlerinin bir takım tipleri patlamalara ve bombalara karşı camların çok daha dayanıklı olmasını sağlar.

Saklılık Oluşturması:

Balkonlarda, iş merkezlerinde cam filmi kullanımının bir diğer emeli da saklılığı sağlamaktır. Perde, jaluzi ya da stor kullanımını ortadan kaldırmak, daha rahat bir iç mekan ele geçirmek için tercih edilen cam filmleri dışarının gözükmesini sağlarken dışardan bakanların iç mekanı görmesine mani olur.

Dekorasyon:

Cam filmleri değişik desen ve formlarda üretilebilir. Bu sayede kullanılan alanda hoş bir görünüm ele geçirilmesi olasıdır. Hoş ve süsleyici bir cam filmi bu arada tesir ettiği bölgelerde camın güvenliğini arttırırken yerel de olsa ısı izolasyonu ve saklılık sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir